Začala som sa pohrávať s myšlienkou adopcie (1.časť príbehu)

03.02.2023

                                                                      Mgr.Magdaléna Rusiňáková


Vždy som snívala, že raz budem mať krásnu veľkú rodinu. Deti budú šantiť na dvore a ja si budem užívať ten idylický pohľad z lavičky za domom v objatí svojho muža. Takto jednoducho som si predstavovala šťastie. Ešte som však netušila, koľko času a energie ma bude stáť to, kým budem môcť o sebe povedať, že som šťastnou mamou štyroch úžasných detí. 

Z mesiaca na mesiac som bola viac nešťastná. 

Báječný muž, rozprávková svadba, dobrodružná svadobná cesta a bežný život. Dni, týždne, mesiace a roky, dlhočizné roky! Cítila som sa stále viac opustená a prázdna. Nebola to samota ani problémy vo vzťahu. Len som vnímala, že mi chýba čosi podstatné. Ráno som znechutene odchádzala do práce a cestou mestom som poškuľovala po každej zaguľatenej žene. So sklopeným zrakom som obchádzala odguľatené matky s malými pokladmi v kočíkoch či v babyšatkách. Túžila som byť mamou!

Mesiac čo mesiac som sa dozvedala radostné novinky o mojich spolužiačkach, kolegyniach, dokonca mi v priebehu polroka otehotneli tri švagrinky. Nebola som schopná úprimne sa tešiť s nimi. Trápili ma výčitky svedomia, ale tej závisti som sa nevedela zbaviť. Každý mesiac som sa nádejala, že prišiel rad už aj na mňa. Potom však prišla menštruácia a nádej umrela, umrela a zase umrela.


                                                                                                                         Foto: pexels


Keby mi povedali, že deti nikdy mať nebudem, musela by som sa s tým vyrovnať. Ale takto? Podstúpila som tri operácie kvôli zrastom, prišla o pravý vajíčkovod, bola som na liečení v Lúčkach a každý lekár mi vždy vravel: "Snažte sa, možno..." Možno pôjdem čoskoro na materskú, možno som už tehotná, možno by som si mala dávať väčší pozor... Tá neistota ma zožierala a tá opakovane umierajúca nádej ma zabíjala.


Utešovala som sa, že dieťa predsa nie je zmyslom života. Snažila som sa robiť nejakú zmysluplnú činnosť, ale nič nedokázal vyplniť to prázdne miesto v mojom živote. Len sa na chvíľu prehlušilo to neznesiteľné bezobsažné vákuum. Skúšali sme rôzne metódy, dobre mienené rady, plánovali si najvhodnejšie dni, oddychovali sme a snažili sa na to nemyslieť. Občas ma zmohli emócie, ale inak som sa dusila za svojou zamrznutou fasádou. Nič sa mi nezdal natoľko zmysluplné, ako byť pre niekoho mamou. 

V srdci mi začalo niečo klíčiť

Keď nám ponúkli umelé oplodnenie, po pár dňoch zvažovania sme si uvedomili, že tadiaľ naša cesta nevedie. Sama by som nechcela vzniknúť v sterilnej sklenenej miske v labáku, prípadne si odžiť pár mesiacov života ako zmrazené embryo v mrazničke. Začala som sa pohrávať s myšlienkou adopcie. Spomenula som si, ako som v sedemnástich rokoch prekonala silný zápal močových ciest a srdcervúco oplakala upozornenie, aby som si dávala pozor, lebo sa môže stať, že v budúcnosti nebudem môcť mať deti. Vtedy ma upokojilo až detsky naivné rozhodnutie: "Keby som nemohla mať deti, tak si ich adoptujem!"


Myšlienka adopcie spočiatku manžela vôbec nenadchla. Nikdy v živote sa nad tým nezamýšľal. Nechcela som na neho v žiadnom prípade tlačiť, len som mu úplne spontánne a nezáväzne rozprávala o tom, čo som si na túto tému čítala a pozerala na internete. Ľady sa pomaly lámali a začali sme o tom otvorene komunikovať. Obaja sme totiž túžili po veľkej rodine a čakať do poslednej chvíle nám nedávalo zmysel. Nakoniec sme si povedali, že ak do konca roka neotehotniem, dáme si žiadosť o adopciu.


Po Novom roku sme zašli na úrad práce po papiere a začali sme sa pripravovať na adopciu. Bolo treba doložiť niekoľko potvrdení a dokladov, strpieť kontrolu bytu, absolvovať minimálne 26-hodinovú prípravu, až nás nakoniec zaradili do zoznamu žiadateľov. Od prvej chvíle som sa cítila ako tehotná. Namiesto prehliadok u gynekológa a predpôrodného kurzu som síce mala iné aktivity, ale priamo v srdci mi rástlo dieťa.  

Moje obavy postupne mizli a dozrievala láska

                                                                                                                                Foto: pexels


Spočiatku som mala dosť veľké obavy: "Budem to dieťa milovať? Bude sa mi páčiť? Bude šikovné a zdravé? A čo na to povie okolie?" Obaja sme mali milión otázok typu: "Čo, keď...?" Veľmi nám v tomto  smere  pomohla  odborná  príprava  v  občianskom  združení  Návrat  a  takisto  stretnutie     s jednou rodinkou, ktorá mala dve adoptované deti. Žasli sme, ako sa ich dievčatá bezstarostne hrali, spontánne vykrikovali "mami, oci" a so všetkou samozrejmosťou sa prišli k rodičom viackrát pritúliť. Dozvedeli sme sa, ako u nich prebiehal celý proces osvojenia a otvorene nám pomenovali špecifické problémy, s ktorými sa stretli.


Kým sme to nevideli, nevedeli sme si to naživo predstaviť. Zrazu sme však zistili, že adopcia môže byť prirodzenou súčasťou života. Naše strachy sa postupne rozplývali. Ustupovali túžbe toto naše dieťa spoznať. Rástlo nám v srdci a zamilovali sme si ho. Prestávalo nám byť cudzie. Bolo naše, aj keď sme nevedeli kedy a odkiaľ príde. Modlili sme sa zaň a túžobne sme ho očakávali.


Magdaléna Rusiňáková


V druhej časti príbehu sa dozviete ako si manželia Rusiňákovci postupne adoptovali až 4 deti!