Citlivá pokožka našich najmenších 

si zaslúži citlivý prístup


Najmä ak bojujete s atopickým ekzémom či seboreou. Práve tieto 2 nepríjemné stavy patria v súčasnosti medzi najčastejšie kožné ochorenia u deti.

Svrbenie a pálenie mnohých z vás dokáže poriadne potrápiť. 

Pokožka, resp. jej vlastná ochranná vrstva, je narušená.

prečo vzniká, resp. čo zhoršuje prejavy ekzémov

  • pôsobenie alergénov - peľ, prach, roztoče, perie, sliny a srsť zvierat (mačka, pes, morča), baktérie, plesne, chemikálie v kozmetike a čistiacich prostriedkoch, kovy, syntetické parfumy, parabény
  • potravinové alergie/intolerancie
  • vnútorné prostredie organizmu - skryté zápaly, akútne aj chronické zápaly
  • stres
  • hormonálne zmeny (tehotenstvo, pôrod, menopauza, obdobie pred menštruáciou)
  • kontakt s dráždivými látkami - kozmetika, čistiace prostriedky, oblečenie (vlna, syntetické látky)
  • sezónne sa zhoršuje aj vplyvom zmeny ročného obdobia (jar, jeseň) - chladné počasie, nízka vlhkosť, zmeny teploty


ako sa dá riešiť príčina

Špecifická príčina ekzému zostáva neznáma, predpokladá sa však, že sa vyvíja v dôsledku kombinácie genetických a environmentálnych faktorov.

Liečba tak spočíva v liečení a odstránení symptómov a predchádzaní ich vzniku odstránením faktorov/spúšťačov, ktoré ho spôsobujú.

V prvom rade je teda dôležité zistiť, čo spôsobuje rozvoj ekzému, a to sa snažiť v maximálne možnej miere eliminovať.

Ak ste čakali, že to bude kozmetika, ktorá vám pomôže tento stav vyliečiť, tak vás sklamem. Tá totiž dokáže len zmierňovať dôsledky, nie riešiť skutočnú príčinu. A to bez ohľadu na značku, cenu, prírodný pôvod, či miesto zakúpenia (napr. lekáreň).

Ak neodstránite príčinu, ktorá vznik ekzému spôsobuje, zbytočne sa budete snažiť zbaviť sa ho odstraňovaním dôsledkov.


ekzémy a kozmetické produkty

Pravidelná starostlivosť o pokožku trpiacu ekzémom je nevyhnutnosťou. Paradoxne sú však častým spúšťačom ekzémov práve nevhodné kozmetické produkty.

Pokožka má na povrchu prirodzený ochranný film, ktorý si tvorí sama a je súčasťou imunitného systému. Tak sa chráni pred vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov, a tiež pred stratou vody. Keď je pokožka poškodená, a ochrana je narušená, je zároveň uľahčené prenikanie dráždivých syntetických látok do tela, ktoré by sa tam inak za normálnych okolností nedostali.

Vo všeobecnosti by ste sa najmä v akútnej fáze ekzému, kedy je pokožka najviac poškodená, určite mali vyhnúť produktom na čistenie obsahujúcim agresívne odmasťovače: mydlá, micelárne vody, tenzidové produkty, resp. vo všeobecnosti penivé produkty.

Správne zvolené kozmetické produkty ale môžu výrazne zmierniť dôsledky a prejavy ekzému.


Základom je jemné čistenie. Vyberajte produkty, ktoré sa ľahko oplachujú, ako je napr. hydrofilný umývací olej Detský úsmev

NÁŠ TIP: Jemný umývací olej je vhodné používať aj ak má vaše bábätko šupinky vo vláskoch - tzv. mliečne chrasty. Šupinky sa zmäkčia a dajú sa ľahšie vyčesať.

Pre ošetrovanie a premasťovanie pleti trpiacej ekzémami môžete z našej ponuky zvoliť najmä náš nový celotelový prebiotický krém s ovseným proteínom, ktorý je zameraný na tento problém a je určený na citlivú detskú pokožku.

Koža je našou prvou obrannou líniou, a jej hlavnou funkciou je vytvorenie ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Na jej povrchu sa okrem lipidového ochranného filmu nachádza aj prirodzená efektívna ochranná bariéra tvorená vrstvou mikroorganizmov. Ak je mikrobiologický aj lipidový film narušený a pokožka poškodená, vyžaduje jemnú starostlivosť, ktorá pomôže obnoviť ochranu a rýchlejšie regenerovať poškodenia.

Tento krém poskytuje dvojitú ochranu pokožky (podpora lipidového aj mikrobiologického filmu) a je vhodný práve pri situáciách, kedy je potrebné podporiť základné funkcie kože a ochrániť ju pred ďalším poškodením.

Je bez parfumácie, alergénov a podporuje rýchle obnovenie ochrannej bariéry vďaka synergickému pôsobeniu viacerých aktívnych zložiek.

Prebiotický komplex (preukázateľne podporuje vytváranie mikrobiologického filmu našej kože a zabraňuje rozvoju ďalších infekcií)

Komplex rastlinných ceramidov, bambucké maslo, skvalán (podporujú tvorbu ochranného lipidového filmu a zabraňujú transepidermálnej strate hydratácie)

✓ ľahká konzistencia krému sa rýchlo vstrebáva, nelepí a nezanecháva mastný film

Tento celotelový krém je ideálny na ošetrenie citlivej pokožky tela a tváre dieťatka a ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia počas celého roka (obzvlášť pri mrazivom počasí, a v lete po pobyte na slnku).

Môžete ho používať ako preventívnu ochrannú starostlivosť pre jemnú a citlivú detskú pokožku od 0+, ale tiež pri starostlivosti o poškodenú pokožku (ekzémy, rosacea, psoriáza, zapareniny, preležaniny, zápaly...). 

Náš tip: Aj napriek tomu, že je zaradený v kategórii detských produktov, ho bez obáv môžete použiť ako telový krém aj v dospelosti či počas citlivého obdobia tehotenstva a dojčenia.

Zodpovedný a jemný prístup k našej pokožke je dôležitejší než farby a vône produktov, 

a našou hlavnou víziou je upriamiť pozornosť zákazníkov práve na kvalitné zloženie a komplexnú starostlivosť o seba nielen zvonku, ale aj zvnútra. Moderná veda, tradičná aromaterapia a čistá príroda tak tvoria nosné piliere, na ktorých postupne budujeme našu značku pre vaše krajšie JA a veríme, že sa Kvitok® stane vaším obľúbeným spoločníkom na tejto ceste.


Ing. Martina Dudová, PhD.

zakladateľka kozmetickej značky KVITOK®